Ultimele Noutăți

23-01-2020

Ședința ordinară a Consiliului Local al comunei Căpușu Mare, 29 ianuarie 2020, ora 10:00

Vă aducem la cunoștință că în data de 29 ianuarie 2020, ora 10:00, va avea loc ședința ordinară a Consiliului Local al comunei Căpușu Mare.

Pentru a vizualiza Dispoziția, Convocatorul și Procesul-verbal (atât în limba română, cât și maghiară) vă invităm să deschideți documentele atașate acestui anunț.

22-01-2020

Şedinţă de îndată a Consiliului Local Căpuşu Mare, 23 ianuarie 2020, ora 9

Vă aducem la cunoştinţă că în data de 23 ianuarie 2020, orele 9, va avea loc şedinţa de îndată a Consiliului Local al comunei Căpuşu Mare.

Pentru a citi Dispoziţia, Convocatorul, Procesul Verbal, și Proiectul de hotărâre, vă rugăm să deschideți documentele atașate acestui anunț.

20-01-2020

Masuri de prevenire a gripei (influentei) aviare in exploatatiile de pasari, adica in gospodariile populatiei

Va rugam sa deschideti documentul atasat pentru a va informa referitor la masurile de prevenire a gripei/influentei aviare.

09-01-2020

Diminuarea risipei alimentare

Avand in vedere angajamentul asumat de tara noastra, prin acordul de la Paris incheiat in 12 decembrie 2015, cu privire la reducerea cu 50% a risipei de alimente pana in anul 2030, va readucem in atentie prevederile Legii nr. 217/2016 privind diminuarea risipei alimentare, precum si faptul ca, in 2019, au fost adoptate Normele metodologice de aplicare a respectivului act normativ (HG. nr. 51/2019).

Va rugam sa cititi atat Legea 217/2016, cat si Normele metodologice (HG 51/2019), acestea fiind atasate acestui anunt!

13-12-2019

Sedinta ordinara a Consiliului Local al comunei Capusu Mare, 18 decembrie 2019

Va aducem la cunostinta ca in data de 18 Decembrie 2019, orele 10:00 va avea loc sedinta ordinara a Consiliului Local al comunei Capusu Mare.

Pentru a citi Dispozitia, Convocatorul si Procesul Verbal in limba romana si in limba maghiara, va rugam sa deschideti documentele atasate.

05-12-2019

Şedinţă extraordinară a Consiliului Local al comunei Căpuşu Mare pe data de 09 decembrie 2019

Vă aducem la cunoştinţă că în data de 09 decembrie 2019 va avea loc şedinţa extraordinară a Consiliului Local al comunei Căpuşu Mare.

Pentru a citi Dispoziția, Convocatorul, Procesul Verbal și Anunțul în limba română și maghiară, vă rugăm să deschideți documentele atașate acestui anunț.

19-11-2019

Măsuri de prevenire, supravechere și control al pestei porcine africane

Pentru a citi măsurile de prevenire, supraveghere și control al pestei porcine africane, vă rugăm să deschideți documentul atașat.

18-11-2019

Obligaţii producători de ţuică şi rachiu

Vă aducem la cunoştinţă că:

- toate gospodăriile care deţin în proprietate instalaţii de producţie de ţuică şi rachiuri de tip alambic au obligaţia de a se înregistra la autoritatea vamală teritorială în raza căreia îşi au domiciliul.

- ţuica şi rachiurile de fructe destinate consumului propriu al gospodăriilor individuale, în limita unei cantităţi echivalente cu cel mult 0,50 hl de alcool pur/an pentru fiecare gospodărie individuală, se accizează prin aplicarea unei cote de 50% din cota standard a accizei aplicate alcoolului etilic, cu condiţia să nu fie vândute, potrivit prevederilor metodologice, respectiv se percepe o acciză de aprox. 8,25 lei/litru ţuică de conc. 50% pentru o producţie de maximum 50 litri alcool pur/an) echivalent la 100 litri de ţuică de conc. 50%/an.

Pentru mai multe detalii, vă rugăm să citiţi documentul ataşat acestui anunţ!

15-11-2019

Taxe si impozite 2020

ANUNT PUBLIC

Va aducem la cunostinta initierea Proiectului de hotarare nr. 6754/14.11.2019 privind aprobarea valorilor impozabile, a impozitelor, taxelor, a tarifelor locale, a altor taxe asismilate acestora si a regulamentelor aferente, precum si a amenzilor aplicabile, la nivelul comunei Capusu Mare, pentru anul fiscal 2020.

Pentru detalii, va rugam, deschideti documentul atasat.

14-11-2019

Şedinţa ordinară a Consiliului Local al comunei Căpuşu Mare

Vă aducem la cunoştinţă că în data de 20 Noiembrie 2019, orele 10,00, va avea loc şedinţa ordinară a Consiliului Local al comunei Căpuşu Mare.

Pentru a citi Dispoziţia, Convocatorul, Procesul verbal şi Anunţul în limba română şi maghiară, vă rugăm să deschideţi documentele ataşate acestui anunţ.

30-10-2019

Anunt public lansat de Etex Building Performance

Etex Building Performance anunță publicul interesat asupra depunerii solicitării de emitere a acordului de mediu pentru proiectul „Construire a obiectivului carieră pentru exploatarea gipsului în satul Dumbrava” în comuna Aghireșu și comuna Căpușu Mare, județul Cluj.

Pentru mai multe informații  și observații, vă rugăm să deschideți documentul atașat acestui anunț.

24-10-2019

Ședința ordinară a Consiliului Local al comunei Căpușu Mare, 30 Octombrie 2019, orele 10:00

Vă aducem la cunoștință că în data de 30 Octombrie 2019, orele 10:00 va avea loc ședința ordinară a Consiliului Local al comunei Căpușu Mare.

Pentru a citi Dispoziția, Convocatorul, Procesul verbal, Anuntul în limba română și în limba maghiară, vă rugăm să deschideți documentele atașate acestui anunț.

23-10-2019

Tu poți face lumină! - Luarea/ darea de mită, traficul de influență, consecințele acestora

Luarea de mită, darea de mită, traficul de influență și cumpărarea de influență se pedepsesc cu închisoare!

Pentru mai multe informații vă rugăm să citiți broșura atașată acestui anunț.

23-10-2019

Acordarea ajutorului pentru încălzirea locuinței în sezonul rece 2019-2020, condiții și acte necesare

Pentru a citi condițiile și actele necesare acordării de ajutor pentru încălzirea locuinței, vă rugăm să citiți documentul atașat acestui anunț.

Vă mulțumim.

15-10-2019

Acțiunea de vaccinare antirabica la vulpi și prevenirea transmiterii la carnasierele domestice

Vă rugăm să deschideți documentul atașat.

Mulțumim.

Galerie Foto